U sklopu projekta "Inovativno, pametno poduzeće (INSENT)" na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) u Splitu, dana 13. srpnja 2015., održana je jednodnevna radionica "Analiza stanja i mogućnosti hrvatske industrije u odnosu na Industriju 4.0". Na radionici je bilo prisutno 30 osoba iz gospodarstva, te 15 osoba iz akademske zajednice.

Na radionici je predstavljen prvi projektni izvještaj "Analiza postojećeg stanja hrvatskih industrijskih poduzeća", koji je napravljen prema anketi na koju je odgovorilo 161 industrijsko poduzeće, te na temelju intervjua s 28 managera industrijskih poduzeća.

U cilju provođenje benchmarkinga s Njemačkom, gdje je i postavljen koncept Industrije 4.0 na radionici je sudjelovalo dvoje istraživača iz Njemačke: Prof.Dr.-Ing. Vera Hummel ESB s Business School Reutlingen i Dipl.-Ing. Burkhard Schallock s instituta  Fraunhofer-IPK Berlin. Oni su prezentirati svoja iskustva u uvođenju koncepta Industrije 4.0 i Tvornice koja uči (Learning Factory), te preporučili smjernice za približavanje hrvatskih poduzeća svjetskoj konkurenciji.

Radionica je imala sljedeći raspored:

10:00 – 10:15  Uvod u radionicu

10:15 – 11:00  Prof. dr.sc. Ivica Veža: Analiza rezultata istraživanja hrvatskih poduzeća (PDF prezentacija)

11:00 – 11:45  Dipl.-Ing. Burkhard Schallock: Industrija 4.0 u Proizvodno-tehnološkom centru Berlin

11:45 – 12:00  Pauza za kavu

12:00 – 12:45  Prof.dr.-Ing. Vera Hummel: Tvornica koja uči (Learning Factory) na Sveučilištu Reutlingen

12:45 – 13:30  Okrugli stol o mogućnostima razvoja hrvatskih poduzeća prema Industriji 4.0

13:30              Zajedničko druženje uz ručak

workshop

INSENT Report WP1

hrzz logo

Napomena: Mišljenja, nalazi i zaključci ili preporuke navedene u ovom materijalu odnose se na autora i ne odražavaju nužno stajališta Hrvatske zaklade za znanost.

INSENT © 2015